‘Ondernemer, kijk vooral om je heen. Je hoeft het niet alleen te doen. Zoek elkaar op en zie of je kunt samenwerken. Dat komt je onderneming ten goede. Ook bij het thema duurzaamheid. Betrek ook je financieel adviseur erbij. Kijk wat het betekent voor het nettoresultaat van je bedrijf nu, maar ook voor de toekomst.’
Samenwerking
Mark van Westerlaak doet zijn uitspraken over energiebesparing op basis van ervaring. Hij is voorzitter van Groene Allianties de Liemers, een samenwerkingsverband dat ondernemingen helpt bij de verduurzaming van hun bedrijfsvoering. Aan de basis stonden ooit 45 ondernemers die in hun regio de invoering van duurzaam ondernemen wilden versnellen. Energiebesparing is er een onderdeel van.
Kennisdeling, samenwerking en ondersteuning vormen de kern van activiteiten van zijn stichting. ‘Wij zijn verbinder, aanjager en regisseur’, vat hij het werk kernachtig samen. Het werkgebied is de Gelderse streek De Liemers, maar de ervaringen zijn ook waardevol voor de rest van het land. De website zegt het zo: ‘Duurzaamheid doen we samen, we helpen elkaar en leren er over met elkaar. Waarom? Omdat duurzaamheid loont!’
Hand in hand
Van Westerlaak licht dat laatste graag toe. ‘Ondernemers kijken naar het nettoresultaat. Ze sturen op kosten. Bij energiebesparing gaan verduurzaming en rendement hand in hand.’ Een goede ondernemer kijkt naar de ontwikkeling van het bedrijf op de langere termijn en is tegelijkertijd druk met de dagelijkse praktijkvoering. Het eerste mag niet ten koste gaan van het laatste.
Daarom is het belangrijk een thema als verduurzaming op een praktische manier handen en voeten te geven. Tastbaar, concreet en gemakkelijk. De aanpak van DEB spreekt hem in dat opzicht aan, al is het slechts onderdeel van een groter geheel.
Geen keuze
Aandacht voor duurzaamheid is geen keuze. Daarvan is Van Westerlaak overtuigd. Het is noodzaak. Het gaat om de toekomstbestendigheid van je onderneming. Of je nou een groot bedrijf bent of een eenmanszaak. ‘De strategie van je bedrijf moet gericht zijn op duurzaamheid. Anders is er op de langere termijn geen bestaansrecht.’
Juist daarom is het belangrijk je financieel adviseur hierin mee te nemen. Laat hem of haar meedenken over investeringen die nu nodig zijn voor de lange termijn. De adviseur of accountant kent je onderneming goed en weet wat de situatie is.